Co to jest kreatywna księgowość?

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś/zastanawiałeś się, co naprawdę oznacza kreatywna księgowość? Czym różni się od zwyczajnej i dlaczego tak wiele osób ją potępia? Jeżeli tak, ten wpis jest przeznaczony właśnie dla Ciebie!

Każda działalność gospodarcza ma obowiązek prowadzić księgowość w postaci uproszczonej lub pełnej. Zobowiązuje to podatnika do stosowania pewnych zasad wprowadzonych przez ustawodawcę. Im więcej tych zasad się pojawia, tym bardziej biura rachunkowe starają się być kreatywne. Posiadając ogromną wiedzę w zakresie przepisów są w stanie zaproponować rozwiązania, które nie zaszkodzą Twojej firmie prawnie, a pozwolą zwiększyć zysk. Jednak kreatywna księgowość nie posiada dokładnych ram, dlatego należy uważać, aby nie przekroczyć granic i nie doprowadzić do tzw. agresywnej rachunkowości. W celu lepszego zrozumienia tematu i wiążącego się z nim ryzyka przybliżę Ci, co to jest kreatywna księgowość, i co ma ona na celu.

Kompetencje biura rachunkowego

Kreatywna księgowość może działać na dwa sposoby. Osoba obsługująca księgowość Twojej firmy stara się znaleźć sposoby, aby zgodnie z prawem przedstawić dane gospodarcze w taki sposób, aby osiągnąć założony rezultat. Drugim działaniem jest stosowanie technik, które mają na celu zobrazować transakcje gospodarcze, aby te były zgodne z przepisami i przedstawiały oczekiwany stan działalności. Żaden z tych sposobów nie narusza prawa. Dzieje się to wtedy, gdy do ewidencji zostały prowadzone transakcje, których nie było lub zostały zdublowane. Jest to wtedy postrzegane jako oszustwo podatkowe.
 
Celem kreatywnej księgowości jest przede wszystkim zwiększenie zysku lub zmniejszenie start. Jednak za pomocą jej narzędzi i ogromnej wiedzy dobrego księgowego można sprawnie manipulować zapisami transakcji w ewidencji i w celu uzyskania większej wiarygodności. Kreatywny i profesjonalny księgowy musi odpowiednio posługiwać się znajomością przepisów oraz potrafić je wykorzystać do zaproponowania jak najlepszej drogi dla Twojej firmy. Dlatego podczas wyboru biura rachunkowego warto zwrócić na te kwestie uwagę. 

Kiedy kreatywna księgowość staje się kreatywnością agresywną?

Pomiędzy księgowością kreatywną a agresywną jest bardzo cienka granica. Główną zasadą różniącą te dwa typy księgowości jest to, że kreatywna księgowość zakłada stosowanie technik prowadzenia ewidencji księgowej zgodnych z prawem. Natomiast, gdy te przepisy są nieustająco nadwyrężane i celowo wprowadza się Urząd Skarbowy w błąd, wtedy mamy do czynienia z przestępstwem – oszustwem podatkowym.  

Udostępnij wpis:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email