Wybór formy opodatkowania firmy

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma korzyściami, ale również obowiązkami. Na etapie zakładania firmy musisz wybrać formę jej opodatkowania. Pamiętaj jednak, że możesz ją później zmienić.

Własna działalność gospodarcza to idealny pomysł dla osób, które mają dość pracowania na etacie i wolą być sami dla siebie szefami. Jednak, aby prowadzić własne przedsiębiorstwo trzeba mieć plan, czas i cierpliwość. Przed złożeniem wniosku o wpis do centralnej ewidencji i informacji gospodarczej warto zastanowić się nad odpowiednią formą opodatkowania firmy. Najlepiej zapoznać się ze wszystkimi możliwościami i wybrać najbardziej pasującą do profilu firmy.

Formy opodatkowywania firmy

Opodatkowanie działalności gospodarczej to istotny wybór dla przedsiębiorcy. Podczas podejmowania decyzji powinno kierować się nie tylko rachunkiem ekonomicznym, ale także rodzajem wykonywanej działalności. Zgodnie z polskimi regulacjami prawnymi wyróżniamy cztery podstawowe formy opodatkowania działalności gospodarczej:

Jak zmienić wybraną formę opodatkowania?

Przedsiębiorcy nie mają obowiązku opodatkowywać swoją działalność przez cały czas w ten sam sposób. Każdy może zmienić formę opodatkowania pod warunkiem, że zrobi to we właściwym terminie. Formę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej można zmienić przez:

Udostępnij wpis:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email