Czym jest Polski Ład?

Od 1 stycznia 2022 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące podatków, mieszkań, zdrowia, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, emerytur oraz wielu innych dziedzin. Przygotuj się na nie!

Polski Ład jest rządowym projektem, którego założeniem jest walka z kryzysem wywołanym przez pandemię Covid-19. Plan rozwoju zakłada zmiany w przepisach dotyczących m.in. obniżenia podatków,  nieopodatkowanych emerytur do 2500 zł, mieszkań bez wkładu własnego. Chcesz wiedzieć więcej, czym jest Polski Ład i co te zmiany oznaczają?

Co zakłada Polski Ład

Projekt ustawy wprowadzającej zmiany Polskiego Ładu został przedstawiony już 26 lipca 2021 roku. Z perspektywy przedsiębiorców i osób fizycznych jest wiele zmian, które są szczególnie dla nich ważne. Na co zwrócić uwagę i jak się do tych zmian przygotować? Czy dla wszystkich są one korzystne? 
kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku

Od 1 stycznia 2022 kwota wolna od podatku będzie wynosiła 30 000 zł i będzie ona dotyczyła wszystkich podatników rozliczających się na zasadach ogólnych. Zostanie także zmieniony II próg podatkowy - będzie on dotyczył dochodów powyżej 120 000 zł. Od początku roku zacznie obowiązywać także ulga dla klasy średniej. Jednak warto się zastanowić, czy nie lepiej złożyć wniosek o niestosowanie ulgi.

brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku​

Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku

W wyniku zmian składka zdrowotna przestanie być odliczana od podatku dochodowego. Jednak są pewne rozwiązania, które niwelują skutki braku odliczania składki. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!

nowe zasady obliczania składki zdrowotnej​

Nowe zasady obliczania składki zdrowotnej

Składka przestanie być ustalana kwotowo, lecz będzie liczona od rzeczywistego dochodu. Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach podatku liniowego zapłacą składkę w wysokości 4,9% liczonego od uzyskanego dochodu. Wysokość składki nie będzie mogła być niższa niż kwota ustalona jako 9% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

niższe stawki ryczałtu​

Niższe stawki ryczałtu

Polski Ład zakłada obniżenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych pracujących w branży medycznej - 14% lub branży IT - 12%.

opodatkowanie prywatnego użytkowania samochodu służbowego​

Opodatkowanie prywatnego użytkowania samochodu służbowego

Zostały określone nowe zasady opodatkowania prywatnego użytkowania samochodu służbowego. W przypadku samochodów elektrycznych i aut o mocy silnika do 60kW kwota przychodu będzie wynosiła 250 zł miesięcznie. Dla pozostałych samochodów będzie wynosiła 400 zł miesięcznie.

najem indywidualny​

Najem indywidualny

Najem indywidualny będzie opodatkowany jedynie w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dla osób osiągających przychód poniżej 100 000 zł rocznie stawka będzie wynosiła 8,5%, a dla osób z nadwyżką powyżej 100 000 zł - 12,5%.

ulga podatkowa dla osób wracających z emigracji​

Ulga podatkowa dla osób wracających z emigracji

Osoby, które wrócą do Polski i po spełnieniu okreśłonych warunków będą rozliczć podatki w Polsce będą mogli odliczyć od podatku ustaloną kwotę w 4 następnych latach podatkowych następujących po roku bazowym. Wysokość tej kwoty będzie zależna od wysokości podatku w roku bazowym i w trzech kolejnych latach.

ryczałt od przychodów z zagranicy​

Ryczałt od przychodów z zagranicy

Osoby posiadające dochód z zagranicy, a które zdecydują się rozliczać w Polsce będą opodatkowane stałym zryczałtowanym kwotowo podatkiem. Będzie on zależny od wysokości dochodów zagranicznych.

Jak przygotować się na zmiany 2022?

W Nowym Roku zyskają ci, którzy zarabiali najmniej, jednak osoby zarabiające powyżej 15 tysięcy złoty rocznie mogą stracić nawet kilka tysięcy złotych. Warto już teraz się przygotować i podjąć decyzje, dzięki którym te zmiany nie będą tak bardzo obciążające. Jeśli nie masz pewności, co zrobić, pomyśl, czy nie warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Jeżeli do tej pory nie miałeś/miałaś systemu do zarządzania swoją firmą, będziesz musiał/-a w niego zainwestować. Pocieszeniem może być to, że odpowiednio wybrany program, który jest na bieżąco dostosowywany do wszelkich zmian będzie dla Ciebie i Twojej firmy dużym wsparciem. 

Udostępnij wpis:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email