Czy warto założyć własną działalność gospodarczą? Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści. Jednak nie jest pozbawione kosztów.
Działalność gospodarcza to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż. To także działalność polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych – prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły. Jakie są korzyści prowadzenia własnej działalności gospodarczej? Zapraszamy do lektury!
Pracując w swojej firmie, masz szansę tak ją poprowadzić, żeby za jakiś czas stała się stabilny, liczącym się na rynku biznesem, osiągającym bardzo zadowalające wyniki finansowe. Jeżeli prowadząc własną działalność, będziesz świadczył usługi dla wielu podmiotów – Twoje sytuacja z pewnością stanie się bezpieczniejsza pod względem dochodów. Jeżeli jeden kontrahent zrezygnuje z Twoich usług, zawsze jeszcze zostaną pozostali. Natomiast w przypadku kiedy na etacie stracisz pracę to najczęściej proces znalezienia nowej, trochę trwa. Własna działalność umożliwia świadczenie usług w ustalonym terminie bez określania czasu, w którym trzeba się tym zająć. Daje to większą elastyczność planowania przez siebie pracy w dogodnym czasie. Często wykonywanie własnej działalności umożliwia pracę z dowolnego miejsca, nawet z domu, dzięki czemu oszczędzasz wtedy czas i pieniądze na dojazdy. Możesz również zaplanować urlop, biorąc jedynie pod uwagę siebie, a nie wpisując się w firmowy grafik. Niezaprzeczalnym plusem prowadzenia działalności gospodarczej jest możliwość zaliczania do kosztów faktycznie poniesionych wydatków związanych z firmą. Koszty uzyskania przychodów to racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki firmowe, dobrze udokumentowane i poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów.
Mimo tego, że prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma zaletami, nie można zapomnieć o obowiązkach i kosztach prowadzenia firmy. Do stałych kosztów ponoszonych przez Ciebie jako przedsiębiorcy należy przede wszystkim ZUS. Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy zależy od długości prowadzenia firmy, a czasem również od generowanych przychodów. Osoby zakładające firmę opłacają tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne przez pierwszych pełnych 6 miesięcy, a później przez kolejne dwa lata uiszczają składkę zdrowotną i składki społeczne w preferencyjnej wysokości. Następnie konieczne jest przejście na tak zwany duży ZUS i regulowanie standardowych kwot składek na ubezpieczenia i Fundusz Pracy. Korzystanie z przywilejów w postaci ulgi na start i preferencyjnego ZUS-u możliwe jest tylko po spełnieniu określonych warunków. Dodatkowo w razie osiągania niskich przychodów, przedsiębiorca nabywa prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne uzależnionych od osiąganych przychodów w swojej działalności.
Udostępnij wpis: